skontaktuj się z nami

Użyj formularza po prawej, żeby się z nami skontaktować

Ptasia 37
Gdańsk, pomorskie
Poland

+48 784595052

Naszą misją są wszelkie działania na rzecz rozwoju, edukacji i integracji społecznej dzieci, młodzieży i osób dorosłych z zaburzeniami rozwoju i funkcjonowania, a w szczególności osób z zespołem Downa

Wydarzenia

21 MARCA - OBCHODZIMY ŚWIATOWY DZIEŃ ZESPOŁU DOWNA

Tomasz Bulczak

W tym roku Światowy Dzień Zespołu Downa świętuje swoją 10-tą rocznicę obchodów i 4-tą rocznicę odkąd został oficjalnie zadeklarowany świętem przez Organizację Narodów Zjednoczonych w 2011. 
W JA TEŻ tegoroczne święto celebrujemy w ramach Koalicji 21.  Wspólnie  wychodzimy na ulicę Długą i rozdajemy jabłka. Zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią, 21 marca o godz. 12 spotykamy się na Gdańskiej Starówce (obok Cafe Heaven/Costa). 

Każdą rodzinę prosimy o przyniesie 1-2kg jabłek. Będziemy mieli kosze, naklejki, lizaki i kwiaty. Wspólnie przejdziemy ulicą Długą i podzielimy się tym, co będzie w koszach :-) 

Około 13 zapraszamy wszystkich do Miasta Aniołów (Chmielna 26, Gdańsk) na kawę i pyszne, domowe ciasto.

Na miejscu, dla dzieci, planujemy animacje z bębnem, opowiadanie bajek z aktywnym udziałem najmłodszych oraz różnorakie tańce przy muzyce. Poprowadzi je Adam Akerman, aktor, konferansjer imprez, animator, szczudlarz, muzyk (afrykański bęben djembe) i reżyser. 
Z muzycznym repertuarem wystąpią też Żaneta i Kuba Proma. 

Zapowiada się świetna zabawa i nie może Was tam zabraknąć!  

Prosimy o wcześniejsze zapisy wysyłając zgłoszenie na adres email: magdalena.dawidowska@jatez.org.pl z podaniem liczby osób dorosłych i dzieci (oraz ich wieku).

Jak zwykle, musimy pokryć koszty organizacji imprezy. 
Dzieci biorą udział bezpłatnie a dorosłych prosimy o wpłaty 20zł. od osoby (kwota zawiera bufet kawowy oraz wynajęcie sali). JA TEŻ pokryje koszty animacji dla dzieci.  
Wpłaty prosimy przesyłać na konto fundacji 35 1300 1078 2011 0269 0578 0001, podając w tytule „ŚDZD-darowizna na cele statutowe”

Dziękujemy i do zobaczenia! 

 

I KONIEC :-)

Tomasz Bulczak

13 lutego zakończyliśmy nasze kolejne warsztaty edukacyjne. Dla niektórych to kontynuacja pracy, a dla innych DOBRY początek. Jednak dla nas wszystkich był to czas wielu zmian, nowych znajomości, kolejnych spostrzeżeń i wspaniałej współpracy. Na kolejne takie "spotkanie" zapraszamy latem :)

Konferencja "SMOK kluczem do edukacji włączającej"

Tomasz Bulczak

W czwartek 19 lutego br. udało się nam wziąć udział w konferencji zorganizowanej w Gdańsku pt. „SMOK kluczem do edukacji włączającej”. Konferencja współorganizowana przez Miasto Gdańsk stanowiła podsumowanie 3-letniego projektu edukacyjnego SMOK finansowanego ze środków UE. Pierwszy dzień konferencji był dniem zamkniętym (jedynie dla samorządowców).

Ciekawy projekt i wydarzenie, pasja ludzi, którym nie jest wszystko jedno, co stanie się z dziećmi niepełnosprawnymi i przewlekle chorymi w polskiej szkole. To, że trzeba ją zmienić - wiemy wszyscy. Ale z pomysłami i chęcią bywa już gorzej.

Pani dr Ditta Baczała z Uniwersytetu M. Kopernika w Toruniu mówiła, że postawy Polaków wobec niepełnosprawnych intelektualnie są - delikatnie mówiąc - niepozytywne. A stosowanie stereotypów i uprzedzeń narusza godność tych ludzi. Potrzeba więc zmian, w które zaangażuje się wiele środowisk i państwo. Rola rodziców także jest istotna, bez ich zaangażowania zmiana nie będzie możliwa. To właśnie rodzice byli inicjatorami i współtwórcami powstania w USA ustawy dotyczącej niepełnosprawnych (ADA) - jednej z najlepszych na świece. Podobnie było we Francji w 2005 roku. Francuska ustawa jest niezwykle nowatorska. Głównym podmiotem systemu stała się w niej osoba z niepełnosprawnością i to do niej należy dostosować zewnętrzne środowisko tak, by osoba ta mogła jak najpełniej uczestniczyć w życiu społecznymi zawodowym (ciekawy artykuł na ten temat znalazłam tutaj: http://www.watchdogpfron.pl/rehabilitacja-zawodowa-we-francji-indywidualne-podejscie-do-osob-z-niepelnosprawnoscia/). Jakie to dalekie od sytuacji w Polsce. Ile jeszcze przed nami – rodzicami – do zrobienia!

Zmiana z pewnością nie jest sprawą łatwą, o tym jak ją umiejętnie przeprowadzać mówiła m.in. Pani psycholog Ewa Kownacka. Zmianę także proponuje SMOK - pierwszy w Polsce program pracy z postawą nauczycieli, czyli ich przekonaniami, emocjami i zachowaniami. Z jednej strony daje on możliwość kształtowania postaw i przekonań nauczyciela dotyczących niepełnosprawności, z drugiej zaś strony umożliwia nabycie przez nauczyciela zintegrowanej wiedzy i umiejętności kluczowych dla rozwiązywania problemów i trudności napotykanych w procesie kształcenia uczniów niepełnosprawnych. Jak powiedziała Pani Zofia Lisiecka – opiekun merytoryczny projektu SMOK – bardzo ważne są relacje w aktualnej klasie, bo za 20 lat to te dzieci zdrowe będą decydowały o sytuacji niepełnosprawnych. A o relacje i atmosferę w klasie dba przecież nauczyciel. Jego postawa jest najważniejsza.

Bardzo spodobały mi się słowa zacytowane przez Panią Barbarę Brzozowską „Nikogo nie zgubić, każdego rozwinąć”. I oby to się polskiej edukacji i nam udało. Życzymy, aby SMOK nadal działał!

Warsztaty Rozwoju Mowy

Tomasz Bulczak

W poniedziałek, 2 lutego rozpoczęliśmy nasz kolejny turnus - Warsztaty Rozwoju Mowy według Metody Krakowskiej. 
Tym razem jest wszystko nawet zabawa tematyczna i logorytmika oparta na MK. Na rzecz dzieci pracuje 6 terapeutów indywidualnych... i 2 grupowych. Wspiera nas kilkoro wolontariuszy, którym z całego serca dziękujemy.
Dziękujemy też Gdańskim Szkołom MAGELLANUM, które goszczą nas już po raz kolejny w swoim budynku i wspierają nasze działania edukacyjne.
Po raz pierwszy na zajęciach NUMICON w nauczaniu matematycznym

A oto kilka zdjęć z pracy:

Własna pizza w ALLORA - zapraszamy

Tomasz Bulczak

Boager Federico, Włoch, który kocha gotować i otworzył we Wrzeszczu restaurację ALLORA zaprosił nasze dzieci (młodzież) do wspólnego biesiadowania połączonego z samodzielnym przygotowywaniem włoskiej pizzy (1 dla każdego :)).

Federico swoje pierwsze doświadczenia we współpracy z zD przyniósł z Włoch i kiedy dowiedział się o naszym istnieniu od razu zaprosił nas do siebie.

Do tego działania zapraszamy dzieci (młodzież) w wieku 10-16 lat. Mamy 15 miejsc. Termin ustalimy z Federico po zebraniu grupy. Może będzie to początek grupy młodzieżowej.

Zgłoszenia wraz z imieniem i wiekiem dziecka, oraz telefonem prosimy kierować na fundacja.jatez.org.pl
Całe wydarzenie to darowizna Federico na rzecz Fundacji.
Bardzo dziękujemy.

http://pizzeriallora.pl/

II Pomorska Konferencja - Dzień Medyczny

Tomasz Bulczak

Wiem, że wszyscy nie mogą się doczekać programu konferencji, a u nas praca wre :). Ale mamy już dopracowany prawie w pełni program Dnia Medycznego naszej Konferencji.
Dzień Medyczny to wykłady i konsultacje medyczne - jak dobrze pójdzie to będzie nawet można zrobić echo serca. Tym czasem załączamy program dnia medycznego.

http://www.jatez.org.pl/ii-pomorska-konferencja.html

Na potrzeby Konferencji na koniec lutego zostanie założony oddzielny portal jak w 2013 roku, gdzie będzie można zrealizować rejestrację. 

Program Dnia Edukacyjnego- już niebawem.

ZAPRASZAMY SERDECZNIE

Kolejne szkolenia z Metody Krakowskiej w Gdańsku!

Tomasz Bulczak

Drodzy Rodzice, Terapeuci i wszyscy zainteresowani, 

24.04.15, w przeddzień II Pomorskiej Konferencji na Rzecz Osób z Zespołem Downa "Ja też mam przyszłość", zapraszamy na kolejne, certyfikowane szkolenia z Metody Krakowskiej. Poprowadzą je Panie Profesor Jagoda Cieszyńska i dr hab Marta Korendo. Szkolenia są organizowane we współpracy Fundacji JA TEŻ z Konferencjami Logopedycznymi.

Pani Jagoda Cieszyńska poprowadzi szkolenie "Terapia neurobiologiczna-podstawowe zasady" a Pani Marta Korendo "Stymulacja mechanizmów lewopółkulowych - usprawnianie pracy lewej półkuli mózgu".

Uczestnicy otrzymają certyfikat i materiały szkoleniowe. Koszt szkolenia-290zł. od osoby za jedno szkolenie. Koszt udziału w obu szkoleniach 550zł. od osoby. 

Ze względu na bardzo dużą liczbę zainteresowanych osób, o wpisaniu na listę uczestników decyduje kolejność wpłaty na rachunek bankowy Fundacji Wspierania Rozwoju JA TEŻ  nr rachunku:  35 1300 1078 2011 0269 0578 0001. 

Miejsce i czas szkolenia: 
Hotel Orle, Gdańsk Sobieszewo
Szkolenia będą w dwóch blokach czasowych. Prof. Cieszyńska poprowadzi szkolenie w godzinach od 9 do 14 i po krótkiej przerwie - dr Marta Korendo -od 14.30 do 19.30. 

Zgłoszenia wraz z numerem telefonu, danymi do faktury oraz potwierdzeniem przelewu proszę wysyłać na
adres e-mail: iwona.simon@jatez.org.pl
Osoby, które nie potrzebują faktury, uprzejmie prosimy o wpisanie w tytule przelewu "darowizna na cele statutowe" Dodatkowe informacje telefoniczne-tel. 784 595 052

Dziękujemy i do zobaczenia na szkoleniu!

LIMIT MIEJSC NA SZKOLENIA ZOSTAŁ WYCZERPANY.
PRZYJMUJEMY ZAPISY NA LISTĘ REZERWOWĄ.

 

Spotkanie z Dr Jolantą Wierzbą

Tomasz Bulczak

Nowy rok rozpoczniemy spotkaniem z dr Jolantą Wierzbą (naszym mentorem i Aniołem Stróżem) - temat szeroki - "Wszystko co z punktu medycyny warto wiedzieć o zespole Downa".
Zapraszamy 17.01 (sobota) w godzinach 9:30-11:00

Pani Doktor przyniesie też dla nas swoją nowa publikację "Zespół Downa i medycyna" - premiera odbyła się 26.11.2014.

Spotkanie - najprawdopodobniej w PSOUU na Jagiellońskiej 11. Potwierdzimy jak tylko uda się nam skontaktować po przerwie świątecznej.