skontaktuj się z nami

Użyj formularza po prawej, żeby się z nami skontaktować

Sobótki 22/2
Gdańsk, pomorskie
Poland

+48 784595052

Naszą misją są wszelkie działania na rzecz rozwoju, edukacji i integracji społecznej dzieci, młodzieży i osób dorosłych z zaburzeniami rozwoju i funkcjonowania, a w szczególności osób z zespołem Downa

Wydarzenia

Konferencja "SMOK kluczem do edukacji włączającej"

Tomasz Bulczak

W czwartek 19 lutego br. udało się nam wziąć udział w konferencji zorganizowanej w Gdańsku pt. „SMOK kluczem do edukacji włączającej”. Konferencja współorganizowana przez Miasto Gdańsk stanowiła podsumowanie 3-letniego projektu edukacyjnego SMOK finansowanego ze środków UE. Pierwszy dzień konferencji był dniem zamkniętym (jedynie dla samorządowców).

Ciekawy projekt i wydarzenie, pasja ludzi, którym nie jest wszystko jedno, co stanie się z dziećmi niepełnosprawnymi i przewlekle chorymi w polskiej szkole. To, że trzeba ją zmienić - wiemy wszyscy. Ale z pomysłami i chęcią bywa już gorzej.

Pani dr Ditta Baczała z Uniwersytetu M. Kopernika w Toruniu mówiła, że postawy Polaków wobec niepełnosprawnych intelektualnie są - delikatnie mówiąc - niepozytywne. A stosowanie stereotypów i uprzedzeń narusza godność tych ludzi. Potrzeba więc zmian, w które zaangażuje się wiele środowisk i państwo. Rola rodziców także jest istotna, bez ich zaangażowania zmiana nie będzie możliwa. To właśnie rodzice byli inicjatorami i współtwórcami powstania w USA ustawy dotyczącej niepełnosprawnych (ADA) - jednej z najlepszych na świece. Podobnie było we Francji w 2005 roku. Francuska ustawa jest niezwykle nowatorska. Głównym podmiotem systemu stała się w niej osoba z niepełnosprawnością i to do niej należy dostosować zewnętrzne środowisko tak, by osoba ta mogła jak najpełniej uczestniczyć w życiu społecznymi zawodowym (ciekawy artykuł na ten temat znalazłam tutaj: http://www.watchdogpfron.pl/rehabilitacja-zawodowa-we-francji-indywidualne-podejscie-do-osob-z-niepelnosprawnoscia/). Jakie to dalekie od sytuacji w Polsce. Ile jeszcze przed nami – rodzicami – do zrobienia!

Zmiana z pewnością nie jest sprawą łatwą, o tym jak ją umiejętnie przeprowadzać mówiła m.in. Pani psycholog Ewa Kownacka. Zmianę także proponuje SMOK - pierwszy w Polsce program pracy z postawą nauczycieli, czyli ich przekonaniami, emocjami i zachowaniami. Z jednej strony daje on możliwość kształtowania postaw i przekonań nauczyciela dotyczących niepełnosprawności, z drugiej zaś strony umożliwia nabycie przez nauczyciela zintegrowanej wiedzy i umiejętności kluczowych dla rozwiązywania problemów i trudności napotykanych w procesie kształcenia uczniów niepełnosprawnych. Jak powiedziała Pani Zofia Lisiecka – opiekun merytoryczny projektu SMOK – bardzo ważne są relacje w aktualnej klasie, bo za 20 lat to te dzieci zdrowe będą decydowały o sytuacji niepełnosprawnych. A o relacje i atmosferę w klasie dba przecież nauczyciel. Jego postawa jest najważniejsza.

Bardzo spodobały mi się słowa zacytowane przez Panią Barbarę Brzozowską „Nikogo nie zgubić, każdego rozwinąć”. I oby to się polskiej edukacji i nam udało. Życzymy, aby SMOK nadal działał!