skontaktuj się z nami

Użyj formularza po prawej, żeby się z nami skontaktować

Ptasia 37
Gdańsk, pomorskie
Poland

+48 784595052

Naszą misją są wszelkie działania na rzecz rozwoju, edukacji i integracji społecznej dzieci, młodzieży i osób dorosłych z zaburzeniami rozwoju i funkcjonowania, a w szczególności osób z zespołem Downa

Spływ kajakowy

193661613_3820300361401542_4298326828591275069_n.jpg

Arkun Wodna Przeprawa 2021

Zapraszamy przyjaciół Fundacji JA TEŻ na spływ kajakowy rzeką Wierzyca w dniu 2 lipca 2021. Udział osób z zespołem Downa z jednym opiekunem jest BEZPŁATNY! Nie ma określonego minimum wieku uczestnika, ważne tylko, żeby lubił tego typu aktywności i był w stanie spędzić kilka godzin w kajaku. Dojazd na miejsce startu we własnym zakresie. Inicjatorem, organizatorem i fundatorem spływu jest Fundacja ARKUN (http://www.rajdarkun.pl), która organizuje podobne aktywności od lat. Bardzo dziękujemy!

Po spływie będzie również możliwość noclegu na polu namiotowym (wymagany własny namiot) i udział w ognisku integracyjnym. Dla chętnych będzie też wtedy możliwość dodatkowego spływu w dniu 3 lipca 2021. Całość również bezpłatnie.

Zapowiada się piękny początek wakacji i super przygoda!

UWAGA! Ilość miejsc ograniczona, liczy się kolejność zgłoszeń. Osoby zainteresowane prosimy o wypełnienie poniższego formularza:

Poniżej szczegółowy opis wydarzenia:

TRASA

Wierzyca Maliki Dolne – Czarnocin (opcjonalnie most w Jaroszewach)

Długość trasy: 16 km

Czas spływu: ok 4-5h

Trudność: łatwa

Przenoski: brak (mogą się pojawić po burzach)

Kajaki wodujemy na polanie przy moście.  Od tego miejsca rzeka płynie powoli 2-3 km/h i jest dosyć szeroka 7-8m. Wije się meandrując wśród łąk i zagajników. Co chwila widać wpływające do rzeki kanały odwadniające okoliczne łąki. Po prawej zaczyna się pagórkowaty teren łąk i pojedynczych drzew. W nurcie zaczynają się pojawiać wystające konary, które przy odrobinie wprawy można ominąć. Uważny obserwator po lewej stronie odnajdzie widoczne oznaki bytności bobrów w postaci żeremi i obgryzionych pni drzew. Wśród zieleni przed dziobem kajaka można co jakiś czas wypatrzeć pojawiające się wieże kościołów w Pogódkach. Już w samej miejscowości tuż przed kościołem po lewej stronie znajduje się niewielkie urokliwe pole biwakowe. Znajdziecie tu miejsce na ognisko, ławki, WC. Do sklepu 400m. Dopływamy do mostu drogowego pod którym znajduje się niewielkie bystrze. Za mostem po lewej stronie pomost i przystań kajakowa. Stąd można udać się do pobliskich sklepów, zwiedzić ruiny kościoła ewangelickiego oraz otaczający je cmentarz. Zostawiając za sobą Pogódki, po kilkunastu minutach wpływamy w zalesione tereny. Rzeka na tym krótkim kilometrowym odcinku wygląda bardzo atrakcyjnie. Wypływamy z lasu i po prawej stronie na wzgórzach widzimy zabudowania gospodarcze. Oznacza to, że dopływamy do kolejnego mostu drogowego.

Za mostem drogowym Pogódki - Jaroszewy zaraz po lewej stronie jest przystań kajakowa na której można zwodować kajaki lub zrobić sobie krótką przerwę. Od tego miejsca rzeka zaczyna płynąć szeroką doliną pełną łąk i znajdujących się w oddali lasów. Brzegi rzeki na tym etapie wolne od drzew pozwalają w pełni delektować się pięknymi krajobrazami. W oddali po prawej widać zabudowania miejscowości Jaroszewy. Przez ok 4 km płyniemy wśród łąk na które w dowolnym momencie można wysiąść i zrobić sobie przerwę. Kończymy spływ za mostem po lewej stronie na przystani kajakowej. Miejsce jest oznakowane. (opis by STG)


SZCZEGÓŁY ORGANIZACYJNE


CO ZABRAĆ?

Oczywiście w zależności od warunków pogodowych jakie będzie nam dane spotkać na trasie musimy być przygotowani na dwie opcje:

Słonecznie i ciepło:

o   nakrycie głowy – idealnym nakryciem głowy jest kapelusz lub czapka z daszkiem i osłoną karku, ale może być również chusta lub czapeczka

o   Ochrona przeciwsłoneczna – w zależności od tego jak wrażliwa na promienie słoneczne jest Wasza skóra – krem z wysokim filtrem i/lub koszulka z filtrem UV

o   Woda – nawodnienie jest kluczową kwestią podczas słonecznych dni, szczególnie kiedy intensywnie wiosłujecie. Minimalna ilość płynów to 1,5L

 Deszcz i słota:

o   Kurtka przeciwdeszczowa – wiadomo im bardziej odporna tym lepiej. Dobrym wyborem jest również płaszcz przeciwdeszczowy, jest lekki i zabiera minimalną ilość miejsca.

o   Zestaw suchej odzieży – jeśli nie zdążymy ubrać kurtki odpowiednio wcześnie lub zaliczymy tzw. Wodowanie to z pewnością wygodniej i przyjemniej będzie nam płynąc dalej po uprzednim przebraniu się w suche rzeczy

o   Termos z czymś ciepłym do picia lub zwykłą butelkę z wodą

POZA TYM:

o   Klapki lub idealnie piankowe obuwie wodne

o   Worek wodoszczelny

o   Preparat odstraszający komary i inne przeszkadzacze latające i pełzające

o   Jeśli masz wrażliwe dłonie to rękawiczki. Podobno najwygodniejsze są takie bez palców.

o   Okulary przeciwsłoneczne

o   Dużżżo uśmiechu i dobrego humoru

o   Jeśli na stałe przyjmujesz jakieś leki to weź je ze sobą i poinformuj o tym komendanta spływu.


DOJAZD

Dojazd z Gdańska – w zależności od ruchu i utrudnień na trasie Gdańsk Główny – Obwodnica Trójmiasta oraz w zależności skąd poszczególne osoby będą startowały.

·        należy dojechać do drogi wojewódzkiej 224 i kierować się na Skarszewy.

·        W Skarszewach  na skrzyżowaniu Kamierowskiej i Kościuszki skręcić w Lewo

·        Po około 200 m skręcić w prawo w ulicę Starogardzką

·        Po chwili na rondzie pierwszym zjazdem w drogę wojewódzką nr 224

·        Po 4,6 km skręcamy w lewo w miejscowości Więckowy (przed Grillową Zagrodą)

·        Mijamy miejscowość Malary oraz Pogódki i w miejscowości Kobyle skręcamy w lewo

·        Po około 2,2 km mijamy sklep spożywczo-przemysłowego (Maliki górne 5a) a tuż za nim kapliczkę za którą znowu skręcamy w lewo na drogę gruntową którą po około 400m dojeżdżamy do pola namiotowego na którym się spotkamy.


W razie dodatkowych pytań prosimy o kontakt: jakub.proma@jatez.org.pl

Organizator: Fundacja ARKUN | Facebook ; http://www.rajdarkun.pl

 
duży cmyk.jpg
55927941_253715115583585_2920059732389527552_n.png