skontaktuj się z nami

Użyj formularza po prawej, żeby się z nami skontaktować

Ptasia 37
Gdańsk, pomorskie
Poland

+48 784595052

Naszą misją są wszelkie działania na rzecz rozwoju, edukacji i integracji społecznej dzieci, młodzieży i osób dorosłych z zaburzeniami rozwoju i funkcjonowania, a w szczególności osób z zespołem Downa

Wydarzenia

"JESTEM DLA CIEBIE, A TY JESTEŚ DLA MNIE" - PODSUMOWANIE PROJEKTU

Jakub Proma

Zakończyliśmy warsztaty "Jestem dla Ciebie, a ty jesteś dla mnie" w bardzo szerokim gronie, pełnym twórców, artystów oraz dumnych rodziców . Nie zabrakło uśmiechniętych Pań nauczycielek i gości specjalnych. Szczególne podziękowania ślemy Zastępczyni Prezydenta Miasta Gdańska Pani Monika Chabior za obecność, wiele pięknych słów, ciepło i pasję. Było magicznie w Olivia Business Centre. To był projekt, który dał nam szansę stworzyć czas i warunki do rozwoju osobowości oraz wiary w siebie. Dziękujemy Dorota Bielska i Jarek Rebeliński

Więcej o projekcie można przeczytać TUTAJ

#JestemDlaCiebie #Jestem21

Fotorelacja z Pikniku JA TEŻ

Jakub Proma

Zapraszamy na fotorelację (i mini video) z sobotniego pikniku. Cudowny Leśny Ogród Botaniczny "Marszewo" w Gdyni, Nadleśnictwo Gdańsk, przygotowane atrakcje, piękna pogoda oraz obecność tak wielu rodzin nas uskrzydliły.

Wspaniale było się spotkać po tak długiej przerwie i wspólnie spędzić czas. Jeszcze raz z całego serca dziękujemy Pani Joannie Bloch-Orłowskiej, kierownik ogrodu, za udostępnienie terenu w sobotę specjalnie dla nas, gościnę oraz przeprowadzenie warsztatów dla dzieci. Wszystkim przybyłym rodzinom dziękujemy za obecność, wspólną zabawę i biesiadowanie przy ognisku. Uśmiechy na twarzach mówią wszystko

Wszystkie zdjęcia znajdują się TUTAJ

PIKNIK JA TEŻ 2022

Jakub Proma

Czas na piknik! Zapraszamy na spotkanie integracyjne dla rodzin z dziećmi z zespołem Downa i rodzeństwem 18 czerwca 2022 (sobota) od godz. 10-15 w Leśnym Ogrodzie Botanicznym Marszewo, ul. Marszewska 5 ; 81-081 Gdynia (https://www.marszewo.edu.pl).

W końcu po ponad 2 latach przerwy będziemy mogli się spotkać i spędzić wspólnie czas na świeżym powietrzu, tym razem w spokojnej leśnej scenerii Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Udział w pikniku jest BEZPŁATNY. Prosimy jednak osoby zainteresowane udziałem o wypełnienie zgłoszenia, żebyśmy orientacyjnie wiedzieli ilu osób się spodziewać i lepiej przygotować atrakcje.

Miejsce spotkania jest wyjątkowe i będzie tego dnia dostępne specjalnie dla naszej fundacji na wyłączność. Będzie tradycyjnie ognisko z pieczeniem kiełbasek i wspólnym śpiewaniem przy gitarze. Prosimy zabrać kiełbaski, napoje i prowiant we własnym zakresie (ze względu na indywidualne diety dzieci). Ponadto czekają na nas dodatkowo specjalne atrakcje:

1. „Kolory ogrodu”, czyli robienie kompozycji na tekturkach z fragmentów roślin zebranych w trakcie spaceru po ogrodzie oraz malowanie liści

2. Gra terenowa z poszukiwaniem skrzyneczek z wizerunkami roślin i zwierząt – można szukać „w ciemno” albo dostać mapę, w której części ogrodu się znajdują i po znalezieniu odrysować obrazek na kartkę papieru, tak jak kiedyś odrysowywało się pieniądze; dla chętnych są też inne gry terenowe z mapą, gdzie należy znaleźć miejsce w ogrodzie i wpisać do krzyżówki nazwę rośliny lub odpowiedzieć na pytanie

Indywidualnie może też będzie odwiedzić 2 piękne szlaki edukacyjne:

- „Szlak Alicji w Zaczarowanym Lesie”WIĘCEJ TUTAJ

- „Szlak Korzeni”WIĘCEJ TUTAJ

Interaktywna mapa całego ogrodu dostępna jest TUTAJ

Na miejscu są toalety. Dojazd na miejsce w weekend możliwy tylko samochodem, jest duży parking. Niestety w weekendy nie ma możliwości dojazdu komunikacją miejską. Lokalizacja obiektu na mapie TUTAJ

Zapowiada się świetny dzień i liczymy na Waszą obecność. Już się nie możemy doczekać spotkania z Wami wszystkimi.

Do zobaczenia na miejscu :)

W razie pytań prosimy o kontakt na maila: jakub.proma@jatez.org.pl

POMOC DLA RODZIN Z DZIEĆMI Z ZESPOŁEM DOWNA Z UKRAINY

Jakub Proma

Wojna na Ukrainie dotyka również rodziny z dziećmi z niepełnosprawnościami, w tym z zespołem Downa. Część już tu jest, a będzie ich więcej. To będą dziesiątki rodzin, a może i setki. Nie możemy ich zastawić bez wsparcia.

Jeżeli chcieliby Państwo pomóc ukraińskim rodzinom z dziećmi z zespołem Downa, które będą docierać do Polski, prosimy o wypełnienie poniższego formularza. To wstępna deklaracja potrzebna nam do oszacowania formy pomocy jaką będziemy mogli im zaoferować wspólnie z Jarkiem Pieniakiem z ZespolDowna.Info i innymi organizacjami z całej Polski. Jak będziemy już mieli konkretne informacje o takich rodzinach skontaktujemy się z Państwem indywidualnie.

Poniżej znajdują się zdjęcia dzieci, które przesłało Ukraińskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z zespołem Downa do Jarka. Dzielimy się z Wami, byśmy zalali świat tym przesłaniem: WSPIERAMY UKRAINĘ! LUDZI Z ZESPOŁEM DOWNA….gdy wokół nich jest wojna. Podzielcie się tymi zdjęciami, pokażcie je i pomagajcie…

Spotkanie Świąteczne 2021 - ANULACJA

Jakub Proma

UWAGA! ANULACJA SPOTKANIA ŚWIĄTECZNEGO!

Drodzy rodzice,

Z przykrością informujemy, że ze względu na nasilającą się ilość zakażeń i nowe obostrzenia musimy jednak ANULOWAĆ nasze Spotkanie Świąteczne zaplanowane na najbliższą niedzielę w Hotelu Qubus.

Wszystkie osoby, które zgłosiły chęć udziału w spotkaniu poprzez formularz zapraszamy z dziećmi do odebrania prezentów w przyszłą środę 22 grudnia 2021, na ul. Ptasiej 37 w Gdańsku, na pierwszym piętrze w sali konferencyjnej:

- godz. 17.00-18.00, dzieci do lat 5

- godz. 18.30-19.30, dzieci powyżej 5 lat.

 

Mikołaj osobiście będzie wręczał prezenty dzieciom. Prosimy o zachowanie ostrożności i obecność w maseczkach. Jeżeli w rodzinie były zgłoszone dzieci z obu przedziałów wiekowych oczywiście zapraszamy na jeden z tych przedziałów czasowych. Jeżeli Państwu ten termin nie odpowiada będzie można też odebrać prezenty w biurze fundacji w czwartek 23.12.2021 w godz. 9.00-16.00 (ul. Ptasia 37 w Gdańsku, pierwsze piętro).

Przepraszamy za niedogodności. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku uda się w końcu spotkać osobiście.


 

Drodzy Rodzice, planujemy organizację spotkania z okazji Świąt Bożego Narodzenia 19 grudnia (niedziela) o godz. 11.00 w Hotelu Qubus w Gdańsku (ul. Chmielna 47-52). Tradycyjnie będzie Mikołaj, prezenty, kolędy, życzenia i wspólnie spędzony czas. Zapraszamy wszystkie nasze dzieci, młodzież i dorosłych, jak również rodziców i opiekunów. Jak co roku prosimy o przyniesienie słodkości do kawy oraz świątecznego nastroju.

Osoby zainteresowane udziałem prosimy o wypełnienie poniższego formularza, żebyśmy mogli oszacować ilość osób zgodnie z obecnymi restrykcjami. Oczywiście będziemy obserwować sytuację związaną z pandemią i jeżeli spotkanie nie będzie możliwe do realizacji zostanie anulowane.

ZAPRASZAMY do badania naukowego nad markerami choroby Alzheimera u osób z zespołm Downa

Malgorzata Bulczak

Pełen tytuł badania:

"Zależność pomiędzy stężeniem markerów choroby Alzheimera we krwi, wybranymi markerami procesu zapalnego oraz parametrami antropometrycznymi u osób z trisomią 21 w różnych grupach wiekowych"

Informacja dla pacjenta o badaniu/eksperymencie medycznym:

 1. Celem niniejszego badania naukowego/eksperymentu medycznego jest ocena zależności pomiędzy biochemicznym markerami zmian w mózgu (szczególnie białkiem NFL), procesem zapalnym u osób z trisomią 21 (zespół Downa) i analizą składu ciała. Marker NFL badany we krwi jest związany z uszkodzeniem komórek nerwowych, które mogą wynikać z choroby Alzheimera.

2. Uczestnikami badania są osoby z trisomią 21 w różnych grupach wiekowych od 2 roku życia.

3. Wyniki eksperymentu mają służyć jedynie celom naukowym i będą publikowane bez użycia danych osobowych. 

Po zakończeniu badania i opracowaniu wszystkich wyników, na życzenie osoby z t21, bądź opiekuna zostaną omówione zarówno wyniki badania, jak i  indywidualne wyniki osoby zainteresowanej.

Badanie to może pomóc w ewentualnej zmianie stylu życia osoby z t21 oraz przyczynić się do poprawy zdrowia i jakości życia innych osób z t21, czy też innych osób zagrożonych chorobą Alzheimera.

4. Po uzyskaniu pisemnej zgody prawnego opiekuna osoby z t21 lub/i osoby z t21, uczestnikowi :

-osoba uprawniona jednokrotnie pobierze uczestnikowi 3-6 ml krwi żylnej oraz

-dietetyk wykona pomiary antropometryczne przy pomocy wagi impedancyjnej (tzw. analiza składu ciała)

Pobieranie krwi oraz pomiary będą odbywały się w salach laboratoryjnych Katedry i Zakładu Chemii Medycznej i Medycyny Laboratoryjnej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, ul. Rokietnicka 8, Centrum Biologii Medycznej 2 pietro.

5. Ryzyko powstania szkody podczas niniejszego badania/eksperymentu medycznego jest minimalne (takie, jak podczas każdego pobrania krwi żylnej)

6. Udział w badaniu objęty jest ubezpieczeniem (Vienna Insurance Group) i uczestnik ma prawo do wypłaty odszkodowania w sytuacji powstania szkody.

7. Udział w badaniu jest całkowicie dobrowolny i uczestnik może się z niego wycofać na każdym z jego etapów.

8. Badanie to NIE jest badaniem komercyjnym, źródłami finansowania są fundusze Uniwersytetu Medycznego lub/i grantu naukowego.

9. Udział w badaniu jest całkowicie bezpłatny.

 

Droga do samodzielności - projekt skierowany do mieszkanców Gdańska

Malgorzata Bulczak

Projekt jest kontynuacją projektu DROGA DO SAMODZIELNOŚCI. W ramach pierwszego projektu powstał poradnik dla rodziców dzieci z NI, którego głównym celem jest zmiana postaw rodziców / nauczycieli na postawę proaktywną, wspierającą samodzielność, integrację i społeczne uczestnictwo. Poprzez prosty zabieg wyobrażeń na temat możliwości, szczęścia, miejsca dziecka w  przyszłości odnajdujemy drogę jaka ma tworzyć przestrzeń i cel jakim jest samodzielność i społeczne włączenie.

Projekt jest skierowany do rodziców/opiekunów/edukatorów dzieci z zespołem Downa oraz inną NI. Projekt będzie składał się z 4 spotkań warsztatowych każde po 3 godziny skierowanych do rodziców/opiekunów/edukatorów dzieci z zespołem Downa ora z inną NI.

Terminy warsztatów - 4.11, 18.11, 15.11, 9.12.2021, godz 18:00-21:00

Oto tematy poszczególnych warsztatów:

1.      Czym jest samodzielność realnie, a jak widzę ją w kontekście niepełnosprawności mojego dziecka, moje dziecko i moje wyobrażenie na jego temat. Dzisiaj, jutro w przyszłości. Dokąd chciałbym dotrzeć, budowanie poczucia własnej wartości, świadomość możliwości, podejmowanie ryzyka, stawianie granic i wyznaczanie celu

2.      Rozwój społeczno-emocjonalny - ja w roli przyjaciela, mentora. Moje wsparcie relacji dziecka z otoczeniem. Budowanie pomostów dla włączenia społecznego. Korekta zachowań nie pożądanych, budowanie wzorca

3.      Moje działania na rzecz wsparcia procesu rozwoju – jak pomóc dziecku się rozwijać –budowanie słów do aktywnego wykorzystania, edukacja wyprzedzająca, doświadczanie i podtrzymywanie motywacji i zainteresowania

4.      Działania wspierające samodzielność w najbliższym otoczeniu. Rola planowania i uważności. Zwiększania aktywności życiowej i zaradności osobistej.

Drugim elementem projektu są spotkania indywidualne. Stanowią one przedłużenie procesu szkolenia poprzez rozwiązywanie problemów indywidualnych, pokazując w jaki sposób można poprowadzić proces dla danego dziecka odnajdując siłę do działania. Dla każdego z uczestników planowane są 4 spotkania po 1,5h

Żeby się zgłosić wciśnij przycisk

Projekt finansowany z środków PFRON przekazanych przez miasto Gdańsk. Skierowany wyłacznie do mieszkańców Gdańska