ZAPRASZAMY do badania naukowego nad markerami choroby Alzheimera u osób z zespołm Downa
Malgorzata Bulczak
Pełen tytuł badania:
"Zależność pomiędzy stężeniem markerów choroby Alzheimera we krwi, wybranymi markerami procesu zapalnego oraz parametrami antropometrycznymi u osób z trisomią 21 w różnych grupach wiekowych"
Informacja dla pacjenta o badaniu/eksperymencie medycznym:
1. Celem niniejszego badania naukowego/eksperymentu medycznego jest ocena zależności pomiędzy biochemicznym markerami zmian w mózgu (szczególnie białkiem NFL), procesem zapalnym u osób z trisomią 21 (zespół Downa) i analizą składu ciała. Marker NFL badany we krwi jest związany z uszkodzeniem komórek nerwowych, które mogą wynikać z choroby Alzheimera.
2. Uczestnikami badania są osoby z trisomią 21 w różnych grupach wiekowych od 2 roku życia.
3. Wyniki eksperymentu mają służyć jedynie celom naukowym i będą publikowane bez użycia danych osobowych.
Po zakończeniu badania i opracowaniu wszystkich wyników, na życzenie osoby z t21, bądź opiekuna zostaną omówione zarówno wyniki badania, jak i indywidualne wyniki osoby zainteresowanej.
Badanie to może pomóc w ewentualnej zmianie stylu życia osoby z t21 oraz przyczynić się do poprawy zdrowia i jakości życia innych osób z t21, czy też innych osób zagrożonych chorobą Alzheimera.
4. Po uzyskaniu pisemnej zgody prawnego opiekuna osoby z t21 lub/i osoby z t21, uczestnikowi :
-osoba uprawniona jednokrotnie pobierze uczestnikowi 3-6 ml krwi żylnej oraz
-dietetyk wykona pomiary antropometryczne przy pomocy wagi impedancyjnej (tzw. analiza składu ciała)
Pobieranie krwi oraz pomiary będą odbywały się w salach laboratoryjnych Katedry i Zakładu Chemii Medycznej i Medycyny Laboratoryjnej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, ul. Rokietnicka 8, Centrum Biologii Medycznej 2 pietro.
5. Ryzyko powstania szkody podczas niniejszego badania/eksperymentu medycznego jest minimalne (takie, jak podczas każdego pobrania krwi żylnej)
6. Udział w badaniu objęty jest ubezpieczeniem (Vienna Insurance Group) i uczestnik ma prawo do wypłaty odszkodowania w sytuacji powstania szkody.
7. Udział w badaniu jest całkowicie dobrowolny i uczestnik może się z niego wycofać na każdym z jego etapów.
8. Badanie to NIE jest badaniem komercyjnym, źródłami finansowania są fundusze Uniwersytetu Medycznego lub/i grantu naukowego.
9. Udział w badaniu jest całkowicie bezpłatny.