Otwórz się na innych
Malgorzata Bulczak
Otwórz się na innych - warsztaty dramowo-teatralne Jarosława Rebelińskiego
Wychodząc z założenia, że rozwój osobowy człowieka by mógł przebiegać twórczo, z wszechstronnym wykorzystaniem jego indywidualnych możliwości psychofizycznych niezbędne jest stymulowanie jego sfery poznawczej, fizycznej i społecznej. Możliwość taką w dużej mierze daje drama oraz teatr obejmując bowiem swoim działaniem całą osobę, wpływając na jego rozwój poznawczy z jednoczesnym doskonaleniem wewnętrznych umiejętności, podnoszeniem w sobie wrażliwości na innych, łącznie z odkrywaniem środowiska zewnętrznego. Uczestnictwo w zajęciach daje szansę wydobycie z siebie pokładów wiary w swoje możliwości. Aby móc uruchomić proces dojrzałego doskonalenia w sobie niezależnego „ja”, potrzebny jest trening, podnoszący poziom posiadanych umiejętności bądź nieustannie stymulujący rozwój osobowy jednostki.
Należy również pamiętać, że drama i teatr są także narzędziami edukacji przez działanie włączające emocje i wyobraźnię. Istota jej stosowania polega na stwarzaniu sytuacji, w których uczestnicy mogliby się identyfikować z innymi osobami. Jest formą badania tematu z wykorzystaniem podstawowej właściwości, która posiada każdy człowiek – umiejętności wchodzenia w rolę. Podstawowym wymogiem jest autentyczne „bycie w sytuacji” i zaangażowanie.
Drama oraz uzupełniający je teatr to trening życia, gdzie istnieje możliwość ćwiczenia ról społecznych, bezpiecznego sprawdzenia, jak nasze zachowanie wpływa na innych. Proponowany warsztat dramowo-teatralny sprzyja:
Ułatwieniu wyrażania emocji
* Nabywaniu akceptacji siebie i innych
* Zaspokajaniu potrzeby ruchu i działania
* Uczeniu bawiąc
* Zapewnianiu odprężenia i dobrego samopoczucia
* Włączaniu wszystkich do wspólnej pracy
* Rozwojowi mowy, wyobraźni i fantazji
* Socjalizacji i uspołecznianiu (rozwój społeczny)
Zgłoszenia i szczegóły:
Mariola Siedlecka - 693-454-061, mariola.siedlecka@jatez.org.pl
Koszt: 60 zł miesięcznie (2 spotkania - po 2 godziny lekcyjne - łącznie 4 h miesięcznie)
Godzina: 09.30-11.00
Termin: Dwie soboty w miesiącu.
Miejsce: Pomieszczenie Fundacji „Ja też”, przystosowane do pracy warsztatowej dla 12-14 osób.
Uczestnicy: 6-14 osób w wieku 11-17 lat.
Proponowane terminy i tematy spotkań (terminy mogą ulec nieznacznym zmianom, które zawsze poprzedzone będą informacja przynajmniej na 5 dni przed planowanym spotkaniem).
Przed rozpoczęciem warsztatów zorganizujemy spotkanie osób zainteresowanych z autorem programu Jarosławem Rebelińskim w celu omówienia celów i odpowiedzi na mozliwe pytania i oczekiwania rodziców i uczestników.
Październik
15.10 – Zajęcia integracyjne. Ustalenie kontraktu zajęć. Ćwiczenia na zaufanie i bezpieczeństwo pracy w grupie.
Listopad
05.11 – Zajęcia integracyjne - ćwiczenia na zaufanie i bezpieczeństwo pracy w grupie.
19.11 – Praca w grupie: ustalenie celów indywidualnych i grupowych. Zapobieganie niewłaściwym zachowaniom w grupie.
Grudzień
3.12; 17.12 – Ćwiczenia budujące empatię.
Styczeń
07.01; 21.01 – Poczucie własnej wartości.
Luty
11.02; 25.02 – Jak porozumiewać się z innymi.
Marzec
11.03; 25.03 – Co to znaczy być asertywnym.
Kwiecień
08.04; 22.04 – Jak radzić sobie z porażką.
Maj
13.05; 27.05 – Przygotowanie krótkiego pokazu podsumowującego cykl warsztatów.
Czerwiec
10.06 – Pokaz po warsztatowy.
24.06 – Podsumowanie i ćwiczenia zamykające grupę.
Jarosław Rebeliński.
Absolwent Akademii Teatralnej w Warszawie. Skończył kurs doskonalący „Drama w edukacji”, „Kurs kwalifikacyjny dla edukatorów dramy” oraz kurs Teatru Forum (forma teatru adresowana do grup defaworyzowanych społecznie, służąca przeciwdziałaniu wykluczeniu i radzenia sobie z opresją). Od trzech lat prowadzi na tym kursie konsultacje reżyserskie. Przez cztery lata był opiekunem terapeutą w Ośrodku Adaptacyjnym dla Młodzieży Niepełnosprawnej. Aktualnie jest Kierownikiem Teatru w Gdańskim Archipelagu Kultury, w którym realizuje autorskie projekty: Projekt Drama, Teatr Forum. Wykładowca w Gdańskiej Wyższej Szkole Humanistycznej na wydziale pedagogiki. Organizator Festiwalu Akcept. Były aktor Teatru Znak i Teatru Snów. Założyciel i reżyser Teatru Poza Tym, Teatru Pedagogów oraz Teatru Razem (teatr integracyjny). Inicjator i założyciel nieformalnej grupy IM+ działającej na rzecz środowiska osób z niepełnosprawności intelektualną.