Przystanek Szekspir
PRZYSTANEK SZEKSPIR
To II etap projektu włączenia dorosłych osób z zespołem Downa w pracę w charakterze obsługi widza podczas spektakli.
(na zdjęciu - Michał Milka - aktor teatru RAZEM)
Historia
W 2015 roku z inicjatywy dyrektora Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego Jerzego Limona ruszył projekt finansowany z środków miasta Gdańska „Po drodze nam z Szekspirem”. Celem projektu realizowanego we współpracy PSOUU koło Gdańsk i Fundacji JA TEŻ było przygotowanie dorosłych osób z zespołem Downa do pracy w Teatrze. Uczestnicy projektu wzięli udział w treningach poza spektaklami oraz pod opieką trenera pracy w 3 próbnych spektaklach.
Zespół pracował pod okiem Pani Izabeli Vasilevsky oraz Agnieszki Gotartowskiej.
Co dalej?
Od tego czasu poszukiwaliśmy środków na kontynuację projektu, który nie tylko pozwoli młodym dorosłym na ćwiczenia pracy, ale będzie pracą rzeczywiście.
Ruszamy
Udało się i 14.07 ruszyliśmy. Naszym Partnerem w projekcie jest Grupa LOTOS. To dzięki polityce CSR spółki, nasi pełni zapału dorośli, mogą ponownie przygotować się i rzeczywiście rozpocząć pracę już w spektaklach letnich.
Sektor D i E
Będziecie ich spotykać w sektorze D i E. Dodajcie im odwagi. Są pełni zapału i wielkich nadziei. Pierwszy spektakl już 19 lipca.
Aktywni poprzez pracę
Przystanek Szekspir – wpisuje się w potrzebę poszanowania godności ludzkiej, poprzez stworzenia warunków do bycia potrzebnym i społecznie użytecznym. Miejsce w społeczeństwie i poczucie ważności roli jaką się w nim spełnia jest niezwykle ważne dla rozwoju osobistego i poczucia własnej wartości. Praca jest niezwykle ważnym elementem rehabilitacji i aktywizacji osób z niepełnosprawnościami.
Dla społeczeństwa jest przesłaniem, że nie zabraknie dla nikogo miejsca, nawet jak kiedyś będzie chory lub mniej sprawny niż dzisiaj.
Informacje bieżące z projektu
Przygotowania rozpoczęły się 14 lipca. Pracownicy spędzili wiele godzin w teatrze poznając swoje zadania i oczekiwania wobec personelu obsługi widza w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim.
A oto pierwszy zespół podczas treningu. Panowie Jan Skiba i Wojciech Birtus jutro zaczynają nasz pierwszy spektakl w aktywnej pracy. Kiss Me Kate - 19.07.2016 - godz 16:30. W tym tygodniu w spektaklach pracują też: Emilia Kochańska i Michał Milka.
Edukację w projekcie PRZYSTANEK SZEKSPIR prowadzi Jarosław Rebeliński.
Absolwent Akademii Teatralnej w Warszawie. Skończył kurs doskonalący „Drama w edukacji”, „Kurs kwalifikacyjny dla edukatorów dramy” oraz kurs Teatru Forum (forma teatru adresowana do grup defaworyzowanych społecznie, służąca przeciwdziałaniu wykluczeniu i radzenia sobie z opresją). Od trzech lat prowadzi na tym kursie konsultacje reżyserskie. Przez cztery lata był opiekunem terapeutą w Ośrodku Adaptacyjnym dla Młodzieży Niepełnosprawnej. Aktualnie jest Kierownikiem Teatru w Gdańskim Archipelagu Kultury, w którym realizuje autorskie projekty: Projekt Drama, Teatr Forum. Wykładowca w Gdańskiej Wyższej Szkole Humanistycznej na wydziale pedagogiki. Organizator Festiwalu Akcept. Były aktor Teatru Znak i Teatru Snów. Założyciel i reżyser Teatru Poza Tym, Teatru Pedagogów oraz Teatru Razem (teatr integracyjny). Inicjator i założyciel nieformalnej grupy IM+ działającej na rzecz środowiska osób z niepełnosprawności intelektualną.
rozpoczęliśmy pracę
19.07.2016 ruszyliśmy pracę w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim. Pierwsze osoby pracujące to Jan Skiba, Wojciech Birtus, Michał Milka i Emilia Kochańska. Na każdym spektaklu jedna lub dwie osoby. Pracujemy w sektorach D i E. Na pierwszych spektaklach naszym pracownikom towarzyszyły osoby wspierające. Ich rola była obserwacja, korekta pracy, wsparcie emocjonalne i reagowanie w trudnych sytuacjach.
Jak BYło
To niezwykłe wydarzenie. Pracownicy przejęci, ale przygotowani, widzowie serdeczni, choć czasem zaskoczeni, studenci i pracownicy teatru niezwykli :).
Studenci pracujący w obsłudze widza opowiadają, że to ich pierwszy kontakt z osobami z zespołem Downa. Jak o nich mówią - "są całkiem normalni, robią to co my" - dziękujemy im za te serdeczne komentarze, za otwartości, chęć wsparcia i włączenie do zespołu. Dziękujemy za dzielenie się spostrzeżeniami. To studenci stają się ich codziennymi i bezpośrednimi trenerami w sytuacjach nowych lub trudnych. Chcą dzielić się każdym swoim doświadczeniem.
Goście czasami w ogóle nie widzą różnicy i to dobry znak, czasami są zaskoczeni, reagują bardzo serdecznie i podziwiają naszych pracowników.
Teatr - kiedy rozpoczynaliśmy trening przyszedł do nas dyrektor teatru Pan profesor Jerzy Limon. Powiedział naszym pracownikom jak bardzo się cieszy, że są tutaj i rozpoczynają trening, jak są ważni dla teatru i jak ważne jest to, żeby czuli się tutaj dobrze. Później pan dyrektor odwiedził pracujących na stanowiskach pracy. Koordynator obsługi widza i inni zarządzający pracownicy wspierają i traktują naszych pracowników jako część zespołu teatru. Dziękujemy
A jak nasi pracownicy? Mają w sobie niezwykły entuzjazm i przejęcie pracą. Widać, że to co robią traktują bardzo poważnie i chcą wszystko wykonać jak najlepiej - TAK TRZYMAĆ
Po miesiącu pracy
Za nami już pełne 4 tygodnie pracy. Co się zmieniło, jak nasi pracownicy i widzowie. To najważniejsze pytania jakie pojawiają się na ustach naszych rozmówców. Jak oceniamy projekt?
Co się zmieniło? - Pracuje juz cała nasza szóstka pracowników - Emilia Kochańska, Michał Milka, Wojtek Birtus, Jan Skiba jak dotychczas oraz Grzegorz Jankowski i Bartek Siudyła, którzy wrócili z wakacji. 4 pracowników spośród tej szóstki pracuje już zupełnie samodzielnie. Stajemy się niepotrzebni :). W końcu tak miało być.
Pracownicy - Pracują w pełni profesjonalnie wykorzystując swoje najmocniejsze strony. Jedni starają się nawiązać dłuższy kontakt werbalny z widzem inni szybko wskazują miejsca korzystając z mapki. Widać, że czują się w teatrze coraz bardziej pewnie i czują się bardzo potrzebni. To ważne, że ta praca daje im tyle własnej satysfakcji. Dla nas niezwykłym wydarzeniem jest to, że chcą tu być, nawet kiedy nie ma ich dyżuru. Stres, który towarzyszył niektórym osobom na samym początku zdaje się być zupełnie nieobecny.
Wzajemna pomoc - Podczas nagrania radiowego mieliśmy w teatrze 4 pracowników jednocześnie. Zatem w sektorze pracowała dwójka. Niezwykłym dla nas obrazem była ich wzajemna nauka i wsparcie. Dzielili się gośćmi naprzemiennie, jednak w sytuacji kiedy jedna osoba skończyła szybciej wspierała drugą. W chwili wolnej pomiędzy widzami uzgadniali jak najlepiej będzie pracowac i wprowadzać widzów na miejsca.
Goście zagraniczni - Mieliśmy okazję zobaczyć jak nasi pracownicy obsługują gości zagranicznych. Michał Milka kiedy usłyszał, że zbliżający się goście mówią po angielsku natychmiast się ozywił i wystartował z pięknym angielskim przywitaniem. Całą obsługę kontynuował po angielsku. Był to dzień nagrania radiowego dlatego mieliśmy okazję obserwowac jeszcze Michała. Duma wypełniała nasze serca. Dziekujemy Michał.
Widzowie - Przyznam, że w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim można uwierzyć w ludzi. Widzowie sa serdeczni i otwarci. Cierpliwie czekają na wskazanie miejsca, czasem pomagają podglądając nasze mapki. Widać tu wzajemny szacunek człowieka do człowieka.
Radio Gdańsk
26.08 odwiedziła nas w teatrze Pani Magdalena Świerczyńska -Dolot z Radia Gdańsk. Pani Magda rozmawiała z naszą czwórką pracowników (dwoje w tej chwili na wakacjach), ze studentami, pracownikami i kierownictwem obsługi widza. Audycję Radio Gdańsk wyemituje we wtorek 30 sierpnia o 21.00. W wiadomościach pojawi się informacja i zapowiedż audycji. ZAPRASZAMY
Książe William i Księżna Kate w GTS
Wiele osób pytało jak blisko byli nasi pracownicy księcia Williama i księżnej Kate. Czy się wzajemnie widzieli. Dostaliśmy teraz zdjęcia wprost z tego momentu ich kontaktu.
Mówią wszystko to o co pytacie. Dziękujemy Gdański Teatr Szekspirowski/The Gdansk Shakespeare Theatre.
Napisali o Nas
Przystanek SZEKSPIR to projekt innowacyjny i niezwykle ważny dla wizerunku osób z zespołem Downa w Polsce. Artykuły o nas pojawiły się w:
Gazecie Wyborczej - http://wyborcza.pl/1,75410,20923616,mt-w-gdanskim-teatrze-szekspirowskim-pracuja-osoby-z-zespolem.html
Dzienniku Bałtyckim - http://plus.dziennikbaltycki.pl/magazyn/a/niezwykli-pracownicy-teatru-szekspirowskiego-w-gdansku-zdjecia,11416471
e-teatr - http://www.e-teatr.pl/pl/artykuly/231444.html
Aleteila Forher - http://pl.forher.aleteia.org/articles/kazdy-czlowiek-jest-piekny-i-potrzebny/
Portal Trójmiasto - Agnieszka Śladkowska - http://praca.trojmiasto.pl/Praca-to-moje-marzenie-Projekt-Przystanek-Szekspir-n108131.html
Reportaże z projektu
Panorama Gdańsk - http://gdansk.tvp.pl/27735056/osoby-z-zespolem-downa-pracuja-w-teatrze
Teleekspres Extra - https://teleexpress.tvp.pl/27750725/osoby-z-zespolem-downa-pracuja-w-teatrze
TVP Info - http://www.tvp.info/27747657/teatr-szekspirowski-zatrudnil-osoby-z-zespolem-downa
TVN 24 - Polska i świat - http://www.tvn24.pl/polska-i-swiat,33,m/z-innej-perspektywy,702184.html
Polskie RADIO - program 1 i 3 reportaż Grażyny Wielowieyskiej - http://www.polskieradio.pl/7/3040/Artykul/1709255,Przystanek-Szekspir-Grazyna-Wielowieyska